top of page
pexels-kristina-paukshtite-3242264.jpg

FIZJOLOGIA HORMONALNA CYKLU MIESIĘCZNEGO
Odkryj swój cykl

wykres_fizjologia.png

Na Twoje ciało wpływa złożona interakcja kilkunastu hormonów w każdym cyklu. Wyróżnia się cztery główne hormony rozrodcze:

FSH (HORMON FOLIKULOTROPOWY)

ESTROGEN

LH (HORMON LUTEINIZUJĄCY)

PROGESTERON

Poznaj Swój Cykl

Zachodzące zmiany hormonalne wpływają na Twoje ciało, emocje, produktywność, relacje z innymi i wiele innych przestrzeni, o które możesz zadbać lepiej rozumiejąc i akceptując siebie. 

19.png

Twój mózg wysyła pierwszy sygnał (FSH), następuje dojrzewanie i rekrutacja  pęcherzyka wewnątrz jajnika. Wzrastające pęcherzyki jajnikowe wytwarzają estrogenyTo estrogeny dominują w pierwszej fazie cyklu.

20.png

Kiedy estrogeny wzrosną do pewnego poziomu, jajnik wysyła sygnał do mózgu, a mózg wyzwala LH (hormon luteinizujący).

W wyniku piku hormonu LH dochodzi do owulacji - uwolnienia komórki jajowej z jajnika do jajowodu.

21.png

Ciałko żółte, które pozostało w jajniku wytwarza jeszcze więcej progesteronu.

To właśnie progesteron dominuje w drugiej fazie cyklu.  

22.png

Jeśli nie doszło do ciąży progesteron spada, powodując złuszczanie się błony śluzowej macicy. Odczuwasz to jako krwawienie. To krwawienie miesiączkowe oznacza koniec jednego cyklu i początek nowego.

Pierwszy dzień krwawienia jest początkiem nowego cyklu.

Zachodz​ące zmiany możesz zauważyć prowadząc obserwację cyklu,  które wprowadzisz w naszą aplikację mobilną OvuCycles. Na naszej platformie learningowej nauczysz się jak je prowadzić we właściwy sposób oraz jak dbać o siebie i swoje zdrowie hormonalne. 

SYTUACJA HORMONALNA
PO PORODZIE 

Co się dzieje?

Sposób karmienia ma wpływ na powrót płodności po porodzie...

Przez kilka, a nawet kilkanaście miesięcy po porodzie możesz nie doświadczyć powrotu miesiączki. Poprzedzi ją (lub nie) owulacja, czyli uwolnienie komórki jajowej, które może być szansą na poczęcie kolejnego dziecka jeszcze w czasie karmienia piersią. 

Nasze ciało wysyła nam konkretne sygnały, dzięki którym możemy rozpoznać czas

płodności i niepłodności w skomplikowanej sytuacji poporodowej.

Najważniejszymi z nich są zmiany śluzu szyjkowego i temperatury. 

AKTUALNA WERSJA APLIKACJI NIE POSIADA TRYBU POPORODOWEGO,
W KTÓRYM MOGŁABYŚ PROWADZIĆ OBSERWACJE CYKLU.
PLANUJEMY ZMIENIĆ TO W PRZYSZŁOŚCI ;)

PROWADŹ OBSERWACJE W WERSJI PAPIEROWEJ 
NA NASZEJ KARCIE OBSERWACJI CYKLU

Jak długo trwa niepłodność laktacyjna?

W ciągu pierwszych 6 miesięcy życia dziecka nie musisz prowadzić żadnych obserwacji cyklu, aby skutecznie odkładać poczęcie kolejnego dziecka. Możesz stosować w tym czasie metodę laktacyjnego braku miesiączek LAM, która nie wprowadza żadnych ograniczeń współżycia.

Musisz jednak spełniać określone warunki.

Kryteria LAM

1. Dziecko ma mniej niż 6 miesięcy. 

2. Po 56 dniach od porodu (po połogu) nie wystąpiło krwawienie.

3. Dziecko jest karmione wyłącznie piersią. Oznacza to, że dziecko ssie pierś matki, z której otrzymuje cały swój pokarm (nie jest to odciągany pokarm, dziecko nie otrzymuje też żadnych napojów). Przystawianie dziecka do piersi odbywa się na żądanie dziecka (6-10x na dobę), bez przerw między karmieniami dłuższych niż 4 godziny w dzień i 6 godzin w nocy.

 

Wyłączne karmienie piersią opóźnia powrót płodności po porodzie, ponieważ ssanie piersi przez dziecko powoduje wydzielanie prolaktyny, hormonu, który odgrywa ważną rolę w blokowaniu mechanizmów prowadzących do jajeczkowania i utrzymywanie niepłodności laktacyjnej.

 

Jeśli kryteria LAM są spełnione, istnieje 1-2% prawdopodobieństwa poczęcia dziecka, a więc metoda ma 98-99% skuteczność.

Jeśli nie spełniasz kryteriów metody LAM czuj się bezpiecznie zapisując się na konsultacje sytuacji poporodowej u jednej z naszych instruktorek, które przeprowadzą Cię przez ten proces.

link do konsultacji poporodowych
bottom of page